14.—16. 6. 2024Alžběta Skálová


Adresa

Pod Strašnickou vinicí 913/34
10000 Praha 10–Strašnice

Web: www.alzbetaskalova.com

Otevřeno:

pátek 14. 6. 10.00–19.00

Srdečně zvu na prohlídku mého atelieru ve Strašnicích. Můžete si z něj zároveň odnést velmi široké spektrum děl - drobné grafiky, plakáty a papírové hry, ale také originály, akvarely a obrazy.


Alžběta Skálová absolvovala pražskou UMPRUM, studovala nejprve v atelieru Animovaného filmu a později Ilustrace a grafiky. Během studií absolvovala stáže v Paříži a Baltimoru.

Ačkoliv je známa především jako ilustrátorka, základem a hlavním zdrojem její práce je volná tvorba, malba a grafika, rozbíhající se mnoha směry. lustrace představuje do jisté míry zadání, podřizuje se a zároveň rozvádí příběh. Ty její doprovází úspěšné dětské knižní tituly jako Rostlinopis, Cendrarsovy Malé černé pohádky, Pampe a Šinka. Volná tvorba pracuje s intuicí, se snem, ale hlavně se silnými vizuálními vjemy, vystupujícími zejména v krajině, přírodě, ale i v lidském světě, v rituálech, maskách. Její krajiny jsou zaplněny nejen přízračnými motivy domů, bílými rolemi trávy, toulajícími se kravami, ale jsou otevřeny i imaginativním bytostem, lesním tvorům, fantazijně narůstajícím detailům.
Její tvorba je cenná tím, že není ovlivněná dobovými postupy a trendy, naopak, autorka jde tvrdohlavě a z vnitřního přesvědčení  vlastní cestou. Alžběta Skálová patří mezi nejoriginálnější malíře a ilustrátory střední generace.
(uvádí v knize Chůze v šeru kurátor Jan Rous a nakladatel Martin Souček)

Jako ilustrátorka a autorka knih, které sama vydávala pod hlavičkou malých nakladatelství (Kopr, NaPOLI) se zaměřovala na vlastní autorskou produkci, zejména knih, plakátů a papírových her. NaPOLI se účastnilo řady přehlídek malých nakladatelů a současného designu, vystavovalo u nás i v Japonsku. Jako výtvarník se podílela na animovaném filmu K. Karhánkové Plody mraků (2017), který získal řadu ocenění, zejména cenu nejlepšího evropského krátkého filmu pro děti na Berlinale. Za ilustrace a knihy získala řadu ocenění.
Svou práci vystavuje doma i v zahraničí. Zatím nejkomplexnější výstavou byla Chůze v šeru v Galerii Villa Pellé, 2019. Žije a pracuje v Praze.Kontakt


openstudiosprague@gmail.com

Chcete pomoci s investicí do umění nebo byste rádi navštívili ateliér zastoupeného umělce? Ozvěte se nám.
Grafický design a web: David Babka