14.—16. 6. 2024


Ateliér LeAťák


Adresa

Letohradská 8
170 00 Praha 7-Holešovice

Web: www.martykanova.com
          www.dominikapetrtylova.com


Otevřeno:

pátek 14. 6. 14.00–20.00
sobota 15. 6. 10.00–18.00
neděle 16. 6. 10.00–18.00Dominika a Monika jsou absolventky pražské UMPRUM. Byť každá vystudovala jiný ateliér, obě je spojuje láska ke křehkému, ale odolnému materiálu – sklu a porcelánu.
Spojení skleněných váz a porcelánových plastik dalo vzniknout společnému ateliéru na Letné – LeAťáku. Otevřely jej na jaře 2024.

Dominika Petrtýlová je malířka, která místo pláten používá skleněné vázy. Posouvá je za hranice pouhého dekoračního předmětu, přistupuje k nim jako k vyjadřovacímu prostředku svých myšlenek a povyšuje je na umělecké objekty. Mezi její další práce však patří i design svítidla, ceny, užité sklo a umělecké objekty či instalace. Se sklem ráda kombinuje netradiční materiály jako je karbon, plast či bronz. Zalíbení našla ve městě, pop kultuře, dějinách umění a architektuře, to vše se v její tvorbě silně odráží.
Dominika pracuje sama osobně na každém svém díle, protože je pro ni velmi důležité se zúčastnit výrobního procesu a otisknout tak do díla kus sebe.


Monika Martykánová se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje porcelánové soše a také revitalizace a aktualizace tradičního odvětví drobné figurální porcelánové plastiky. Sošky se vztahují k běžným momentům a s důvtipem komentují naši každodennost. Precizně zpracované objekty srozumitelným způsobem odrážejí společenská témata, která se dotýkají nejednoho z nás. Ať už se jedná o cvičení jógy, venčení psa, stříhání vlasů, rozvoz jídel či péči o děti a o domácnost, vždy se setkáváme se zachycením známých situací, s nimiž je velmi snadné se ztotožnit nebo se v nich orientovat. Jednotlivé náměty zároveň představují hravou aluzi na historizující figurální sošky, lovecké motivy či abstrahované zvířecí motivy, které v produkci stále dominují, leč nereflektují současný životní styl, tempo ani problémy či situace, s nimiž se potýkáme.

Kontakt


openstudiosprague@gmail.com

Chcete pomoci s investicí do umění nebo byste rádi navštívili ateliér zastoupeného umělce? Ozvěte se nám.
Grafický design a web: David Babka