Bubahof a prostor Olga


Adresa

Bubahof: Za poštou 754/8
Praha 10-Strašnice

Prostor Olga: Za Strašnickou vozovnou 821/2
Praha 10-Strašnice
web: www.bubahof.com

Místa jsou od sebe vzdálena 500 m.
Otevřeno: sobota i neděle

Bubahof
Spolek ve svém sídle, v ulici Za poštou 8, soustředí ateliéry umělců, prostory zejména pro zahraniční rezidence a další aktivity. Znamená ale také sdílený životní prostor, „živnou půdu“ pro společné projekty jeho obyvatel a dalších přátel. Půda není zmíněná náhodou, ekologické a permakulturní principy jsou Bubahofu vlastní: z původně neutěšené betonové plochy vnitrobloku je dnes zabydlená zahrada s květinami i plody, na níž obyvatelé domku společně tráví čas a během slunečných dnů se zde líně vyhřívají kočky (po jedné z nich se ostatně spolek jmenuje). „Hof“ neboli dvorek je skutečným i symbolickým útočištěm. A jako dům uprostřed vnitrobloku stojí mimo uliční systém města, je i toto společenství vybočením z městského shonu a stresu.

Olga
Odkaz rodiny Suchých nacházíme také nedaleko v komunitním prostoru Olga, pojmenovaném po manželce ředitele krematoria, rovněž pronásledované a vězněné, který letos spolek získal k užívání s podporou Radnice Prahy 10. Její připomínkou Bubahof sympaticky zdůrazňuje důležitost péče a vytváření zázemí, v něčem podobně důležité jako velké činy hrdinů. Postupně v Olze vytvářejí komunitní prostor s galerií. Vzniká tu zázemí pro setkávání, diskuze, tvůrčí a vzdělávací aktivity, výtvarné dílny, sítotisk, fotokomoru a další.

Park Františka Suchého - výročí 20. 6. !
Bubahof vykročil za zdi vnitrobloku a s podobně starostlivou péčí obnovil zapomenutý strašnický park, pojmenovaný roku 2015 po Františku Suchém, řediteli místního krematoria, který v době druhé světové války riskoval svůj život, když tajně zapisoval jména popravených nacisty, a potažmo i po jeho synovi, jenž se stejnou statečností čelil komunistické perzekuci, když se podílel na dalším uchovávání paměti na oběti komunistické zvůle. V tomto parku už mimo jiné Bubahof druhým rokem uspořádal oslavy výročí narození Františka Suchého a Slavnostní oběd zvoucí k bíle prostřeným stolům všechny sousedy, kteří mají zájem. Společenství lidí i spolků kolem parku se již druhým rokem rozrůstá a pomalu se naplňuje původní záměr obnovy parku jako místa, kde společně tvoříme nové tradice. Tento rok spadá den výročí 21. 6. na pondělí, a tak  oslavu v parku s nabitým programem přesunuli na neděli 20. 6.


Umělci v Bubahof

Darjan Hardi
Klára Zahrádková
Michal Kindernay
Julie Daňhelová
Petra Hudcová