15.—18. 6. 2023Bubahof a prostor Olga


Adresa

Bubahof: Za poštou 754/8
Praha 10-Strašnice

Prostor Olga: Nad Primaskou 821/1
Praha 10, Strašnice

web: www.bubahof.com

Místa jsou od sebe vzdálena 400 m.

Otevřeno:
sobota 17. 6. 14.00 – 20.00
neděle 18. 6. 14.00 –17.00

Poté procházka do blízkého parku, kde bude probíhat již tradiční sousedská událost Výročí narození Františka Suchého

Bubahof
Spolek ve svém sídle, strašnickém vnitrobloku, soustředí ateliéry umělců, prostory zejména pro zahraniční rezidence a další aktivity. Znamená ale také sdílený životní prostor, „živnou půdu“ pro společné projekty jeho obyvatel a dalších přátel. Půda není zmíněná náhodou, ekologické a permakulturní principy jsou Bubahofu vlastní: z původně neutěšené betonové plochy vnitrobloku je dnes zabydlená zahrada s květinami i plody, na níž obyvatelé domku společně tráví čas a během slunečných dnů se zde líně vyhřívají kočky (po jedné z nich se ostatně spolek jmenuje). „Hof“ neboli dvorek je skutečným i symbolickým útočištěm. A jako dům uprostřed vnitrobloku stojí mimo uliční systém města, je i toto společenství vybočením z městského shonu a stresu.

Park Františka Suchéhovýročí 19. 6.
Bubahof vykročil za zdi vnitrobloku a s podobně starostlivou péčí obnovil zapomenutý strašnický park, pojmenovaný roku 2015 po Františku Suchém, řediteli místního krematoria, který v době druhé světové války riskoval svůj život, když tajně zapisoval jména popravených nacisty, a potažmo i po jeho synovi, jenž se stejnou statečností čelil komunistické perzekuci, když se podílel na dalším uchovávání paměti na oběti komunistické zvůle. V tomto parku už mimo jiné Bubahof druhým rokem uspořádal oslavy výročí narození Františka Suchého a Slavnostní oběd zvoucí k bíle prostřeným stolům všechny sousedy, kteří mají zájem. Společenství lidí i spolků kolem parku se již druhým rokem rozrůstá a pomalu se naplňuje původní záměr obnovy parku jako místa, kde společně tvoříme nové tradice. Tento rok spadá den výročí 21. 6. na pondělí, a tak  oslavu v parku s nabitým programem přesunuli na neděli 19. 6.
Ten den se bude v rámci výročí odehrávat část programu i v  prostoru Olga u parku.

Olga
Odkaz rodiny Suchých nacházíme také nedaleko v komunitním prostoru Olga, pojmenovaném po manželce ředitele krematoria, rovněž pronásledované a vězněné, který spolek získal k užívání s podporou Radnice Prahy 10. Její připomínkou Bubahof sympaticky zdůrazňuje důležitost péče a vytváření zázemí, v něčem podobně důležité jako velké činy hrdinů. Olga je komunitní prostor s galerií; inspirativní a organicky živé zázemí pro setkávání, tvůrčí a vzdělávací aktivity, besedy, cirkulární ekonomiku a další.


Umělci v Bubahof

Michal Kindernay
Petra Hudcová
Darjan Hardi
Klára Zahrádková
Ondra Trnka  
Leona Krlínová
Jantra Šímova
Hinda Weiss

 
KontaktGrafický design a web: David Babka