14.—16. 6. 2024Kafkárna — Centrum pro umění a ekologii UMPRUM


Adresa

Buštěhradská 5/2 
160 00 Praha 6–Střešovice

Otevřeno:
sobota 15. 6. 10.00–18.00

Doprovodný program:

sobota 15. 6. od 18.00 – Komentovaná prohlídka zahrady Kafkárny se zaměřením na diverzitu města, rozličnost druhů, struktur, estetiky, vývojů a náhod. Procházka ateliérem a zahradou proběhne se sochařem Matoušem Lipusem a biologem Jiřím Sádlem.
od 19.00 – Fungi sesny: osvěžení a přípitek se zahradou


Kafkárna je sto let starý sochařský ateliér na pražské Ořechovce, který vznikl pro Bohumila Kafku a jeho monumentální realizace, především sochu Jana Žižky na pražský Vítkov. Dřevostavba, která původně vznikla jako dočasná stavba, je dodnes téměř v původním stavu, drobné úpravy se prováděly v 50. letech, kdy v ateliéru vznikal model Stalinova pomníku na Letnou. V období normalizace v Kafkárně působili kamenosochaři. Od revoluce ateliér využívají studenti sochařství UMPRUM, původně pod vedením Kurta Gebauera, který atelier pro školu získal, posledních deset let pod vedením Dominika Langa a Edith Jeřábkové (Isabely Grosseové, Kateřiny Vídenové).

Právě ateliér sochařství v minulém roce začal prostor otevírat veřejnosti a postupně pro něj definovat program, ve kterém se prolíná ekologie a umění. Témata se otevřela sérií Hostin, což byl formát pravidelných komunitních večeří kombinovaných s přednáškami a uměleckými performancemi. Důležitým nebyl jenom interiér ateliéru, ale i magická zahrada plná soch, která ho obklopuje. V následujících dvou letech bude tento program na Kafkárně pokračovat především díky obdržení grantu od Norských fondů.

https://www.umprum.cz/web/cs/kafkarna

Projekt Centrum pro umění a ekologii UMPRUM získal podporu z Fondů EHP 2014–2021 v rámci programu Kultura. / The project Center for Arts and Ecology UMPRUM is supported by the EEA Grants 2014–2021 under the Programme Culture.

#EEANorwayGrants #programkultura #fondyehpanorska

Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP.

https://www.fondyehp.cz/


Kontakt


openstudiosprague@gmail.com

Chcete pomoci s investicí do umění nebo byste rádi navštívili ateliér zastoupeného umělce? Ozvěte se nám.
Grafický design a web: David Babka