15.—18. 6. 2023Kafkárna - Centrum pro umění a ekologii UMPRUM


Adresa

Buštěhradská 5/2,
160 00 Praha 6-Střešovice

Otevřeno:
sobota 17. 6. 14.00–20.00
neděle 18. 6. 19.00–21.00

Doprovodný program:

sobota 17. 6.

14.00–20.00 - Vernisáž výstavy  prací studentů UMPRUM, které vznikly v centru pro umění a ekologii ve spolupráci se sdružením Barvolam

- hudební a divadelní vystoupení, představení spolků, komunitní hostina, prohlídka zahrady

neděle 18. 6.

19.00–20.00 - Komentovaná procházka zahradou s přírodní a permakulturní zahradnicí Evou Hauserovou a sochařem Matoušem Lipusem.
 & Ochutnávka jedlé instalace Adély Zapletalové z rostlin a plodů kafkárenské zahrady

Kafkárna je sto let starý sochařský ateliér na pražské Ořechovce, který vznikl pro Bohumila Kafku a jeho monumentální realizace, především sochu Jana Žižky na pražský Vítkov. Dřevostavba, která původně vznikla jako dočasná stavba, je dodnes téměř v původním stavu, drobné úpravy se prováděly v 50. letech, kdy v ateliéru vznikal model Stalinova pomníku na Letnou. V období normalizace v Kafkárně působili kamenosochaři. Od revoluce ateliér využívají studenti sochařství UMPRUM, původně pod vedením Kurta Gebauera, který atelier pro školu získal, posledních deset let pod vedením Dominika Langa a Edith Jeřábkové (Isabely Grosseové, Kateřiny Vídenové).

Právě ateliér sochařství v minulém roce začal prostor otevírat veřejnosti a postupně pro něj definovat program, ve kterém se prolíná ekologie a umění. Témata se otevřela sérií Hostin, což byl formát pravidelných komunitních večeří kombinovaných s přednáškami a uměleckými performancemi. Důležitým nebyl jenom interiér ateliéru, ale i magická zahrada plná soch, která ho obklopuje. V následujících dvou letech bude tento program na Kafkárně pokračovat především díky obdržení grantu od Norských fondů.

https://www.umprum.cz/web/cs/kafkarna

Projekt Centrum pro umění a ekologii UMPRUM získal podporu z Fondů EHP 2014–2021 v rámci programu Kultura. / The project Center for Arts and Ecology UMPRUM is supported by the EEA Grants 2014–2021 under the Programme Culture.

#EEANorwayGrants #programkultura #fondyehpanorska

Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP.

https://www.fondyehp.cz/


KontaktGrafický design a web: David Babka