14.—16. 6. 2024



Liebeň Art Contemporary



Adresa


K Žižkovu 282/9
190 00 Praha 9

IG:  lieben_artcontemporary

Otevřeno:
Otevírací doba se liší–najdete ji u každého z rezidentů

Doprovodný program:

sobota 15. 6. 11.00–12.15 - Komentovaná prohlídka pro veřejnost
Sraz: Na začátku areálu - bude označeno








Historie

Umělecké ateliéry pod názvem Liebeň Artcontemporary se začaly volně formovat od roku 2018 na adrese K Žižkovu 640/9 Praha 9. Prostory pro tvorbu našli umělci ve starém areálu ve Vysočanech nedaleko Nádraží Libeň. Tento areál dříve sloužil jako největší velkosklad pro distribuci zboží a potravin do menších obchodů po celé Praze. Jako první v tomto objektu našli svůj ateliér malíř Matěj Macháček a sochař Tomáš Skála, kteří po ukončení studií na Akademii výtvarných umění v Praze hledají prostory, kde by mohli ve své volné tvorbě pokračovat. Areál v sobě nese propojení industriálního charakteru budov s velkými prostory společně s logisticky dostupnými možnostmi, jako je rozměrný nákladový výtah, nakládací rampa, dostatek světla či rychlá komunikace s centrem města. Tahle kombinace je ideální pro umělecké ateliéry a proto v následujícím období, podpořené dobrým vztahem s původní majitelkou celého objektu, vedlo k zaplnění všech volných prostor a kanceláří mladými umělci. Většina těchto umělců, kteří v objektu našli svůj nový ateliér jsou nedávní absolventi z AVU a UMPRUM a ve své tvorbě se zaměřují na malbu, kresbu, sochu a tvorbu objektů a instalací.



Otevřené ateliéry rezidentů v Liebeň Art Contemporary


Tereza Zichová
Eliška Hanuš
Markéta Bábková
David Pešat
Hana Sommerová
David Kolovratník
Filip Švehla
Barbora Valášková
Dávid Čerťanský
Gabriela Slaninková
Jan Heres
Michal Rapant
Matěj Macháček
Zuzana Badinková
David Čumalo
Markéta Kolářová


Tereza Zichová

V roce 2020 úspěšně ukončilo studium na pražské Akademii výtvarných umění. Studium zahájila u Michaela Rittsteina, u kterého byla až do jeho odchodu. Poté přešla do ateliéru kresby k Jiřímu Petrbokovi, u kterého studium dokončila. Během studia používala opakovaně, převážně ve velkoformátových malbách, ornament, zoomorfní motivy, látky a symboly. A těm se věnujem i nadále.

Web: www. terezazichova.cz
IG: @zichovatereza

Otevřeno:
sobota 15. 6. 10.00–18.00








Eliška Hanuš 

Je studentkou navazujícího magisterského programu v ateliéru Textilní tvorby na UMPRUM v Praze. Absolvovala stáž v ateliéru Malby 1 na AVU. Ve své práci se inspiruje prostředím, které ji obklopuje. Zajímá ji vztah města a přírody. Oblíbeným tématem jsou zahrady, které poskytují fragmenty lidského bytu. Jsou jimi konve v záhonech, modré sudy na vodu nebo provázek obmotaný na brance. Pohledy zdánlivé nudy a všednodennosti zpracovávány do elementárních kompozic pastelový kreseb, koláží a digitální kresby. Věnuje se také textilní tvorbě a volným autorským objektům. Autorka se představila na výstavách volného a užitého umění. Mezi poslední patří výstava v Pragovka Gallery v Praze a účast na Dutch Design Week v Eindhovenu.
IG: @eliskahanus

Otevřeno:
pátek 14. 6. ve večerních hodinách
sobota 15. 6. 10.00–18.00

neděle 16. 6. 10.00–18.00






Markéta Bábková 

Markéta Bábková (nar. 1993 v Brně) absolventka Akademie výtvarných umění v Praze (2013-2019, ateliér Malba III, Škola Michaela Rittsteina, Škola Josefa Bolfa). V r. 2017 studijně pobývala na Universitatea se Arte v Bukurešti (ateliér malby, Škola Petru Lucaci). V r. 2019 obdržela hlavní cenu Grafiky roku 2018 ve dvou kategoriích (studentská práce, speciální cena za grafickou techniku). V r. 2021 obdržela Cenu sympatie diváků v rámci 14. roč. Ceny kritiky pro mladou malbu s přesahy. V letošním roce obdržela Hlavní cenu za velký formát v rámci Grafiky roku 2023.
Ve své volné tvorbě se věnuji mapování prostoru, který mě obklopuje. Především se zajímám o záznamy předmětů, které odkazují k předešlým situacím. Prostřednictvím zachycených předmětů analyzuji samotnou aktivitu a zajímám se o vzájemné vztahy mezi odloženými předměty. Kompozice či měřítko umocňují vyznění daného momentu, který je vyjmut z komplexního vnímání prostředí. Lidská figura je přítomna/zachycena pomocí odložených předmětům, nicméně v případě záznamů rukou je definován intimní moment dotyku či poukázání k samotné manipulaci s předměty.

Otevřeno:
sobota 15. 6. 10.00–18.00






Hana Sommerová

Je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze z ateliéru Malby 1 (Robert Šalanda a Lukáš Machalický). Byla na dvou stážích, první v ateliéru Grafiky 1 u Dalibora Smutného na AVU a druhá v ateliéru Textilu na UMPRUM. Ve své tvorbě se soustředí na zachycení světelné atmosféry míst a chvil. Je bytostnou koloristkou. V dílech zpracovává motivy z nejbližšího okolí - krajina, zahrada, domov a hledá tepající krásu běžnosti. Nejčastěji pracuje v technice akvarelu, využívá i linoryt a vizuálních instalací. Účastnila se řady výstav a sympozií. Jako poslední se dá zmínit rezidence v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově nebo zahraniční stáž v kulturním centru La Fileuse v Remeši . Vystavovala například Zóně pro umění 8osmička v Humpolci, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Naugallery v Praze nebo na festivalu Parrallel Vienna ve Vídni.
IG:  @sommerova.hana

Otevřeno:
pátek 14. 6. 14.00–20.00
sobota 15. 6. 10.00–18.00








David Kolovratník

David Kolovratník je český malíř. Vystudoval střední školu technického zaměření v Hradci Králové. Do roku 2015 pracoval jako protetický technik v ortopedii. Malbě se intenzivně věnuje přibližně od roku 2009. Krátce prošel ateliérem Jitky Mikulicové na pražské Scholastice. Ve své tvorbě se věnuje především malbě olejem, koláži a kombinovaným technikám.
Krom vizuálního umění se David celoživotně věnuje bubnování v nespočtu undergroundových kapel, hudeb-
ních těles a projektů. Uveďme dva příklady za všechny — Tamers Of Flowers, těleso zformované a „plující“ okolo heřmanoměstského sochaře Libora Krejcara. V současnosti je to Nauzea Orchestra, s jejímž principálem Ondřejem Švandrlíkem působí i v rámci divadelního představení Sen noci svatojánské v Činoherním studiu Ústí nad Labem a v představení Mesiáš v Městském divadle v Mostě (režie Filip Nuckolls).

Otevřeno:
pátek 14. 6. 14.00–20.00
sobota 15. 6. 10.00–18.00

neděle 16. 6. 10.00–18.00





David Pešat

Malířská práce Davida Pešata navazuje na modernistické pojetí obrazu v proměně jeho  skladebnosti a formálního výrazu. Autor na toto východisko reaguje po svém, přehodnocuje ho, destruuje a přetváří. Citlivě vnímá rámec zkušenosti, kterou prošlo moderní umění, aby vytvořilo předpoklady pro svobodné tvůrčí zacházení se samotnou vizualitou (mimo manifesty a ortodoxní avantgardní proklamace). Právě vizualitu vnímá Pešat jako svého druhu „surovinu“, materiál určený k transformaci a zpracování (Hromada, 2009; Hlava nehlava, 2014). Proto se jeví jeho hlavním tvůrčím motivem tematizace různě směrovaných metamorfóz (Zrození, 2012; Apokalypsa, 2011). Proto se také většina jeho obrazů pohybuje v nejednoznačném poli mezi figurací a abstraktním výrazem (Hořící les, 2009). Pojetí předmětu jako statické situace je už (nejen) v malířství, zdá se, navždy zpochybněno. Proto se malbě nejedná primárně o ni, o její zobrazení a zpřítomnění, ale o deklaraci dynamického vztahu a stanoviska, které k němu autor zaujímá (Květák, 2014; Hlava, 2014).

Otevřeno:
pátek 14. 6. 14.00–20.00
sobota 15. 6. 10.00–18.00






Filip Švehla

Filip Švehla absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Jiřího Sopka, Michaela Rittsteina a Roberta Šalandy. Věnuje se abstraktní malbě na pomezí volné gestičnosti a ryzí geometrie s důrazem na barvu jako hlavní stavební kámen obrazu. V jeho vývoji sehrál důležitou roli roční pobyt ve španělské Valencii a opakované návštěvy orientu, jehož výrazná smyslovost zakořenila v jeho přístupu k umění. Za jeden z hlavních zdrojů inspirace považuje pozorování architektury a městské prostředí. V rámci několikaměsíčního rezidenčního pobytu působil také v Miami a New Yorku.
IG: @svehlafilip

Otevřeno:
pátek 14. 6. 14.00–20.00
sobota 15. 6. 10.00–18.00
neděle 16. 6. 10.00–18.00






David Čumalo

David Čumalo se ve své práci zabývá vztahem k prostoru, ve kterém pracuje. Různá netypická místa, například opuštěné kanceláře, kruchta evangelického kostela, nebo malý pokoj na Erasmu v Antverpách, využívá jako ateliér, které se nejenom stává místem pro práci, ale také obsahem jeho maleb a instalací. Často se v jeho obrazech zrcadlí témata jako samota, odcizení a nostalgie.

Otevřeno:
sobota 15. 6. 10.00–18.00






Barbora Valášková

Barbora diplomovala na Akademii výtvarného umění v Praze v ateliéru Roberta Šalandy a Lukáše Machalického. Během studia prošla ateliéry Jiřího Sopka a Martina Mainera.
Ve své tvorbě nejčastěji pracuje s abstraktními náměty, avšak díky jejímu originálnímu rukopisu, její obrazy a kresby oscilují mezi abstrakcí-expresionismem a současně její práce působí snovým dojmem. Jejím signifikantním znakem je modrá barva, zejména tzv. pařížská modř.

Otevřeno:
sobota 15. 6. 10.00–18.00





foto: @annabekbau


Zuzana Badinková

Absolvovala Fakultu Výtvarných umění na Akademii umění v Bánské Bystrici, Ateliér Digitálních médií (prof. Michal Murin) a
Ateliér volné výtvarné umění (prof. Štěpán Balázs). Věnuje se aktualizaci obrazového média ve vztahu k technologickým platformám výzkumu lidského smyslového vnímání v rámci mozkové činnosti. Ve své práci propojuje východiska
technického obrazu s artefaktem tradičního volného umění - malbou. Mezi její hlavní zájmy patří „malířský“ výzkum proměn obrazové formy v závislosti na identitě a vlivu technických
obrazů jako vědecké výzkumné vizuality demonstrující procesy zkoumaného problému. Jedná se fakticky o způsob jejich postprodukčního zpřístupnění. Stejně tak ji fascinují virtuálně
konstruované operativní systémy, jejichž redukovaná vizualita je nositelem jasně rozlišitelných informací.

Otevřeno:
sobota 15. 6. 10.00–18.00





Markéta Kolářová

Je malířka, absolventka Akademie Výtvarných umění v Praze, která žije a tvoří střídavě v Praze a v Manile.
Obrazy Markéty Kolářové uvádí člověka do světa, kde se její imaginace a žitá zkušenost propojuje s kulturními a náboženskými odkazy dávných i současných civilizací. Postavy a tváře vznikají intuitivně skrze experimentování s technikou a objevováním nových možností malířských postupů. Výsledkem jsou obrazy se silnou atmosférou, které umí diváka pohltit. Svojí záměrnou nedořečeností nám obrazy umožňují projektovat si naše vlastní myšlenky a pocity. Inspirační rámec, ze kterého Kolářová čerpá je velmi široký. V názvech děl i v názvech celých cyklů se odkazuje na slovanskou či severskou mytologii, i na křesťanské legendy. Objevují se zde náměty známé z klasických literárních děl, nebo ty, které se staly součástí dnešní popkultury. Její obrazy ale netvoří jednoduché ilustrace k danému tématu. Kolářová spojuje jednotlivé prvky a volně vytváří svou vlastní vizi světa. 
Kolářová pravidelně vystavuje v Čechách i v zahraničí, zúčastnila se uměleckých rezidencí v New Yorku a v Miami, a v roce 2022 obdržela cenu kritiky za mladou malbu.
Web:  www.marketakolarova.cz
IG: @marketa__kolarova

sobota 15. 6. 10.00–18.00






Gabriela Slaninková

Gabriela Slaninková absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Jiřího Petrboka a Petra Vaňouse, během studia strávila semestr v Drážďanech v ateliéru Malby u Christiana Macketanze.
Tvorba Gabriely se vyznačujje velkoformátovou figurální malbou. Velmi často ale pracuje se vztahy mezi malými a velkými formáty, kdy často malý formát sama vnímá jako takový „výřez z většího celku“. V poslední době se zaměřuje na vyobrazení samoty v době digitální éry a i s tím spojené ontologické nejistoty. Rozporuplnost spojenou s těmito fenomény Gabriela také formálně pojednává za pomoci kombinace utaženého a uvolněného rukopisu a taktéž čisté a špinavé barevnosti. Stěžejním motivem je dotyk/kontakt nebo jeho hledání (ruce, nohy, obrazovky, pohledy).


Otevřeno:
sobota 15. 6. 10.00–18.00





Jan Heres

Malíř Jan Heres patří mezi výrazné talenty na tuzemské výtvarné umělecké scéně, a to zejména díky svému originálnímu rukopisu a uměleckému přístupu. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde navštěvoval Ateliér malířství III pod vedením Michaela Rittsteina a Ateliér malířství I, který vedl Jiří Sopko. Studijní zkušenosti nabyl i v zahraničí, když v letech 2014 až 2015 navštěvoval Ateliér malířství na Indonéském institutu umění v Yogyakartě. V roce 2022 pobýval na zahraniční rezidenci v Miami, THINK+feel contemporary Art Gallery, USA.
Pro Heresovu tvorbu je signifikantním námětem lidská figura, která je různě deformována a je pojímána popartově až expresionisticky. Jeho díla se tak zcela jistě vymykají klasickému pojetí lidské figury. Malíř se vyhýbá realistickým detailům lidského těla, používá základní zástupné znaky a zvýrazňuje dané tělesné partie. Současně malíř pracuje s pestrou škálou barev, které se nebojí různě kombinovat. K této až barevné extázi jej přivedl právě jeho roční pobyt v Indonésii, a i roční pobyt ve Valencii, od této doby se malíř přiklonil k mnohem výraznějším barvám, než tomu bylo v jeho dosavadní tvorbě. Pro Jana Herese je tato barevnost mimo jiné nositelkou emocí a je také úzce spjata s prožíváním témat, která ve svých dílech ztvárňuje. 

Otevřeno:
pátek 14. 6. 14.00–20.00
sobota 15. 6. 10.00–18.00









Kontakt


openstudiosprague@gmail.com

Chcete pomoci s investicí do umění nebo byste rádi navštívili ateliér zastoupeného umělce? Ozvěte se nám.




Grafický design a web: David Babka