15.—18. 6. 2023Standa Jonák - Ateliér „Zdravotní středisko“
Adresa

Kolbenova 905/5b
Praha 9-Vysočany

Otevřeno:

pátek 14.00–20.00
sobota 10.00–18.00

Doprovodný program:

Standa Jonák vás s pomocí originálního plánu ze 70. let a dobových i současných fotografií provede areálem bývalého ČKD a seznámí vás s prostředím, které ho inspiruje v jeho tvorbě.

Čas komentované prohlídky bude upřesněn.


Standa Jonák 


Od jeho prvního seznámení s fotografií uplynula spousta let. Vystřídal různé žánry od krajinek až po portréty, kde mu je inspirací především současná tvorba českých i světových fotografů.

Nejvíce ho ovšem lákají opuštěné objekty s převážně industriálním charakterem. Snaží se tak zachytit vše zajímavé a nevšední. S foťákem v ruce navštívil staré továrny, raketové základny, rozpadající se nemocnice nebo i staré domy v horách a skrze cvaknutí fotoaparátu tak navždy zvěčnil jedinečnou atmosféru místa o kterou se chce podělit se svým okolím. Poslední dva roky ale nejvíce tvořil v ateliérech bývalé Kolbenky.
IG instagram.com/standajonak

Jedna z prvních budov v původním areálu Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD) v Praze z předválečného období. V Kolbence se vyrábělo vše od šroubku po automobily až po velké průmyslové kompresory a jiné strojírenské zařízení. Po druhé světové válce byly továrny znárodněny a krátce na to přejmenovány na ČKD Stalingrad, kde se od roku 1950 učil elektromechanikem také Zdeněk Srstka nebo dřevomodelářem Jan Přeučil.

Po roce 1989 došlo v provozech k útlumu nebo ukončení výroby a některé části areálu začaly chátrat. V opuštěných halách se také natáčely videoklipy nebo filmy. V současné době je několik budov využíváno jako sklady, v některých je v menším rozsahu zachována výroba a v části jsou také umělecké ateliéry.

Rezidenti

Standa Jonák
KontaktGrafický design a web: David Babka