14.—16. 6. 2024Standa Jonák - Ateliér „Zdravotní středisko“Adresa

Kolbenova 912/5c
190 00 Praha 9-Vysočany
Vstup modrou brankou z hlavní ulice s nápisem Elektrotechnika

Otevřeno:

pátek 16. 6. 14.00–20.00
sobota 17. 6. 10.00–18.00Doprovodný program:

pátek 16. 6.
sobota 17. 6.

Standa Jonák vás s pomocí originálního plánu ze 70. let a dobových i současných fotografií provede areálem bývalého ČKD a seznámí vás s prostředím, které ho inspiruje v jeho tvorbě.
Komentované prohlídky budou v každou celou hodinu (uskuteční se při větším počtu návštěvníků) - pro snažší orientaci sledujte plakáty a šipky v areálu (sraz v ateliéru).  


Standa Jonák 


Od jeho prvního seznámení s fotografií uplynula spousta let. Vystřídal různé žánry od krajinek až po portréty, kde mu je inspirací především současná tvorba českých i světových fotografů.

Nejvíce ho ovšem lákají opuštěné objekty s převážně industriálním charakterem. Snaží se tak zachytit vše zajímavé a nevšední. S foťákem v ruce navštívil staré továrny, raketové základny, rozpadající se nemocnice nebo i staré domy v horách a skrze cvaknutí fotoaparátu tak navždy zvěčnil jedinečnou atmosféru místa o kterou se chce podělit se svým okolím. Poslední dva roky ale nejvíce tvořil v ateliérech bývalé Kolbenky.
IG instagram.com/standajonak

Jedna z prvních budov v původním areálu Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD) v Praze z předválečného období. V Kolbence se vyrábělo vše od šroubku po automobily až po velké průmyslové kompresory a jiné strojírenské zařízení. Po druhé světové válce byly továrny znárodněny a krátce na to přejmenovány na ČKD Stalingrad, kde se od roku 1950 učil elektromechanikem také Zdeněk Srstka nebo dřevomodelářem Jan Přeučil.

Po roce 1989 došlo v provozech k útlumu nebo ukončení výroby a některé části areálu začaly chátrat. V opuštěných halách se také natáčely videoklipy nebo filmy. V současné době je několik budov využíváno jako sklady, v některých je v menším rozsahu zachována výroba a v části jsou také umělecké ateliéry.

Rezidenti

Standa Jonák
Kontakt


openstudiosprague@gmail.com

Chcete pomoci s investicí do umění nebo byste rádi navštívili ateliér zastoupeného umělce? Ozvěte se nám.Grafický design a web: David Babka